ARAÇLARDA DEĞER KAYBI!

Son yıllarda gündeme gelen ve fazla bilinmeyen bir konu “araçlarda değer kaybı”. Yapılan yeni yasal düzenlemelerle birlikte değer kaybı başvurularında trafik sigortalarının sorumluluğu düzenlenmiş ve başvurularda ilk seçenek haline gelmiştir. Peki nedir bu değer kaybı?  Değer kaybı, aracın kazadan sonra değerinde meydana gelen azalmadır. Bir trafik kazası yaşanması durumunda araçlar servise götürülerek gerekli bakım ve tamir işleri yapılır. Bu onarım sırasında aracın tüm sorunları giderilmiş olur. Ancak ilk bakıldığında bir sorun gözükmese bile araç artık kazalı olduğu için aracın değeri kaza öncesine göre düşmüş olacaktır.  Hem araç sahibi hem de alıcılar artık o araca eski değerini vermezler. Yine bildiğiniz gibi ikinci el araç satışlarında en önemli kriterlerden birisi de aracın herhangi bir kazaya karışıp karışmadığı ya da üzerinde boya olup olmadığıdır. Bu durum aracın satılmasını zorlaştır ve piyasasını düşürdüğü için maddi değer kaybı yaşatır.

 

ARAÇ DEĞER KAYBI NASIL HESAPLANIR?

Araç değer kayıplarının hesaplanmasına etki eden birçok faktör vardır. Söz konusu faktörler ışığında araç değer kaybı hesaplaması yapılır. Bu faktörlerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 

*Aracın Marka ve Modeli

*Aracın Km’si

*Trafiğe Çıkış Tarihi

*Hasar Geçmişi ve niteliği

*Üretim yılı

*Piyasa Değeri hesaplamaya etki faktörlerdir.

 

ARAÇ DEĞER KAYIPLARINDA ZAMANAŞIMI VAR MIDIR?

Değer kaybı başvuruları kaza tarihinden itibaren 2 yıl içerisinde yapılmalıdır. Aksi takdirde zamanaşımı durumu söz konusu olacaktır.

 

DEĞER KAYBI BAŞVURULARI NEREYE YAPILMALIDIR?

            Değer kaybı başvurusu öncelikle kazaya karışan kusurlu aracın trafik sigortasına yapılmalıdır. Bazı durumlarda aracın kendi kasko sigortasına da başvuru yapılabilir. Bunların yanı sıra kusurlu araç sürücüsü ve ruhsat sahibine de başvuru yapılabilir. Başvuru yapılmadan önce bu alanda uzman ekspertizimiz tarafından değer kaybı hesaplaması yapılarak rapor almakta ve bu raporla da başvuruyu gerçekleştirmekteyiz. Değer kaybı başvurusunda iki yol bulunmaktadır. Bunlardan ilki Sigorta Tahkim Komisyonuna başvuru diğeri de İcra Takibi veya Dava yoludur. Sigorta Tahkim Komisyonu’na yapılan başvurular ortalama 4-6 ay içerisinde karara bağlandığı için icra takibi ve dava yolunu tercih etmemekteyiz. Ancak müvekkillerimizin bu yönde talebi olursa şayet dava yoluna da başvurmaktayız. Rapor aldırdığımız aracın ticari araç olması durumunda serviste tamir için beklediği günlere ilişkin kazanç kaybı hesaplaması da yaptırmakta ve bunu da karşı taraftan tahsil etmekteyiz. Siz de aracınızın değer kaybını tahsil etmek istiyorsanız bize ulaşabilirsiniz.

 

KARES HUKUK BÜROSU

Av.Ozan KARASAY

Tel:0212 546 46 68

Fax:0212 664 70 49

Web:www.kareshukuk.com

E-Posta:info@kareshukuk com